Ambulanta za osteoporozo GAIA MED
Meritve mineralne kostne gostote priporočamo osebam
Za vas skrbimo

KARMEN PAHOR, dr. med., spec. spl. med.
Telefon: 05 720 33 33
E-pošta: gaia@gaiamed.si
Delovni čas
Preglede izvajamo po dogovoru s pacientom.
Cenik
meritev mineralne kostne mase – denzitometrija in pregled v ambulanti za osteoporozo | 70,00€ |
Naročanje na preglede
Naročila na preglede sprejemamo osebno v ambulatni splošne medicine GAIAMED
ali na telefon 05 720 33 33.
Kje nas najdete
Naslov
Prečna 2, 6230 Postojna
Telefon
Spoznajmo osteoporozo
Osteoporoza je kronična bolezen kosti, za katero sta značilni nizka mineralna kostna gostota in porušena mikroarhitektura kosti.
Bolniki z osteoporozo si zlomijo kosti že pri majhnih padcih s stojne višine, pri katerih se zdrava kost sicer ne bi zlomila.Najbolj značilni zlomi so zlomi zapestja, vretenc in kolka.
Med bolniki z osteoporozo je 80 odstotkov žensk, vendar prizadene tudi moške. Ocenjuje se, da bo vsaka druga ženska in vsak peti moški po petdesetem letu do konca življenja utrpel osteoporotični zlom. Zlomi pripeljejo do začasne ali trajne izgube sposobnosti opravljanja vsakodnevnih aktivnosti, izgube neodvisnosti, močno poslabšajo kvaliteto življenja, povzročajo hude bolečine, lahko pa tudi smrt bolnika.
Osteoporoza je lahko tudi posledica nekaterih drugih bolezni, kot so bolezni ščitnice, obščitničnih žlez, ledvic, črevesja, revmatskih bolezni, ali uživanja zdravil, kot so kortikosteroidi, zdravila za zdravljenje raka dojke in raka prostate. Med dejavniki tveganja za nastanek osteoporoze so tudi zlomi kolka v družini, kajenje, pretirano uživanje alkohola, premalo telesne aktivnosti, prehrana, ki ne vsebuje dovolj kalcija in vitamina D in nizka telesna teža.
Kakšno je tveganje za osteoporozni zlom ?
Osteoporoza je do prvega zloma tiha bolezen. Dokler ne privede do zloma ne povzroča težav, zato jo lahko odkrijemo le s pravočasno denzitometrijo, standardno rentgensko metodo za meritev mineralne kostne gostote, na podlagi katere lahko ocenimo tveganje za zlom in potrebo po zdravljenju, z njo pa tudi ocenjujemo učinkovitost zdravljenja. Po novih slovenskih Smernicah za odkrivanje in zdravljenje osteoporoze, ki so bile objavljene letos spomladi, pa lahko tveganje za zlom ocenimo tudi s pomočjo FRAX-a, računalniškega algoritma, ki je prosto dostopen na medmrežju in ki upošteva neodvisne dejavnike tveganja za zlom kot so starost, predhodni osteoporozni zlomi, zlomi pri starših, nizka telesna teža, kajenje, pretirano uživanje alkohola, zdravljenje s kortikosteroidi, revmatske bolezni, nizko mineralno kostno gostoto. V kolikor je po Frax-u ocenjeno absolutno desetletno tveganje za katerikoli zlom večje od 20 odstotkov ali tveganje za zlom kolka večje od 5 odstotkov se priporoča zdravljenje.
Osteoporozne zlome lahko preprečimo
Osnovni cilj zdravljenja osteoporoze je preprečevanje zlomov. Na srečo imamo na razpolago učinkovita in varna sodobna zdravila, ki tveganje za zlome zmanjšajo tudi za več kot polovico. Zdravila zavrejo razgradnjo kosti in s tem zmanjšajo izgubo kostne mase, nekatera tudi spodbujajo nastanek nove kostnine. Zdravljenje bo lahko uspešno, če poleg specifičnih zdravil zagotovimo tudi zadosten dnevni vnos kalcija 1200 mg ter vitamina D – vsaj 5600 do 7000 IE tedensko. Zdravljenje traja vsaj tri leta, pri bolj ogroženih bolnikih pa tudi precej dlje, učinkovitost zdravljenja premljamo z meritvami mineralne kostne gostote.